Spis treści
Współcześni oszuści oraz złodzieje posługują się coraz bardziej wymyślnymi technikami. Ma to na celu uniemożliwienie ustalenia ich tożsamości. Częściowo im się to udaje, ponieważ organy państwowe nie zawsze są w stanie zaangażować się w daną sprawę na tyle, by ją rozwiązać. Często wynika to z braków personalnych, a także dużej ilości innych obowiązków. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z agencjami detektywistycznymi, do których zgłaszają się pokrzywdzeni klienci. Detektywi potrafią ustalić tożsamość złodzieja, odzyskać utracone mienie, a następnie przekazać policji odpowiednie dowody, dzięki czemu złodziej nie pozostanie bezkarny. Jak ustala się sprawców kradzieży? Czym różnią się złodzieje od oszustów i jakie kary są dla nich przewidziane w polskim prawie? O tym opowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie.
Czym jest kradzież i czym różni się od przywłaszczenia?
O kradzieży mówimy wtedy, gdy dochodzi do zaboru mienia, a więc bezprawnego zabrania go – bez zgody właściciela. To najprostsza definicja tego czynu. Co ważne, kradzież może być karana pozbawieniem wolności. W przypadku ustalenia czasu, który złodziej spędzi w więzieniu, pod uwagę bierze się wartość skradzionych przedmiotów. Tak oto, jeżeli przedmioty, które utracone przedmioty nie przekraczały wartości 500 złotych, mówimy o wykroczeniu za które w polskim prawie grozi kara grzywny, aresztu lub pozbawienia wolności. Warto również wspomnieć, że osoba, która popełnia wykroczenie, nie zostaje wpisana do Krajowego Rejestru Karnego. Z punktu widzenia prawa, jest więc osobą niekaralną.
W przypadku kradzieży mienia, którego wartość przewyższa określone 500 złotych, mamy do czynienia z przestępstwem. Kara tutaj jest znacznie bardziej dotkliwa, ponieważ osoba, która kradnie nasze przedmioty, może znaleźć się za kratkami na okres od trzech miesięcy do nawet pięciu lat. Dodatkowo, zostanie wpisana do KRK, ponieważ będzie karana.
Należy wiedzieć, że kradzież różni się od przywłaszczenia. To drugie polega na tym, że przywłaszczająca osoba korzysta z mienia, za zgodą jego właściciela. Jeżeli natomiast w pewnym momencie odmówi jego zwrotu, dochodzi właśnie do przywłaszczenia. Różnicą jest również odpowiedzialność karna, która przewidziana jest za tego rodzaju czyn. Za przywłaszczenie w polskim prawie przewiduje się maksymalnie trzy lata pozbawienia wolności.
Odnajdywanie skradzionego mienia
Zarówno w przypadku kradzieży, jak i przywłaszczenia, służby państwowe muszą wykonać wiele czasochłonnych procedur, przez co często nie zabierają się do pracy od razu po zgłoszeniu. W obu przypadkach każda godzina jest na waga złota. Im wcześniej zaczniemy poszukiwania złodzieja, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że go znajdziemy. Rosną wtedy również szanse na odzyskanie utraconego mienia – zanim złodziej zdąży je komuś sprzedać. Dlatego też warto skontaktować się z profesjonalną agencją detektywistyczną, która pomoże zlokalizować skradziony przedmiot, a także ustalić sprawców kradzieży.
Osoby, którym zostało coś skradzione, często próbują działać na własną rękę. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ w ten sposób mogą narobić więcej szkód, niż pożytku. Istnieją bariery prawne, fizyczne oraz psychologiczne, które skutecznie uniemożliwiają tego typu działania.
Najczęściej detektywi poszukują samochodów osobowych, choć w ostatnim czasie, coraz więcej spraw dotyczy ciężarówek. Często złodzieje kradną samochody ciężarowe nawet z towarem! W ostatnich latach często kradzione są również różnego rodzaju maszyny budowlane. Same metody poszukiwania pojazdów ustalane są indywidualnie – z klientem. Działania prowadzone są profesjonalnie i skuteczny sposób. Dzięki temu często odnajdujemy pojazdy, zanim zostaną rozebrane na części lub wywiezione za granicę. Co ważne, detektywi tworzą również specjalne sprawozdania, które mogą później zostać wykorzystane w sądzie. Dzięki temu złodziej rzadko unika odpowiedzialności karnej.
Ustalanie sprawców kradzieży przez detektywa
Jak wiadomo, każdy złodziej pracuje w taki sposób, by nie dać się rozpoznać i nie wpaść w ręce organów sprawiedliwości. Dlatego też, stosowane dziś przez przestępców metody działania, są coraz bardziej skuteczne oraz wymyślne. Odpowiednio zorganizowana kradzież, wymaga od służb większej ilości pracy i zaangażowania. Jak wspominaliśmy, często nie są one w stanie tego zapewnić, ponieważ ograniczają ich braki kadrowe, finansowe, a także brakuje im czasu. Dlatego też coraz częstszym zjawiskiem jest zatrudnienie do takich spraw prywatnych detektywów, którzy posiadają możliwości, by skutecznie namierzyć przestępcę.
Detektywi prowadzą obserwacje, a zebrane dowody przekazują policji. Często to właśnie ich pracy, służby są w stanie ukarać złodzieja oraz odzyskać skradzione mienie.
Kradzież w firmie
Kradzież to jednak nie tylko utrata dóbr materialnych. W dobie internetu, łupem złodziei padają coraz częściej nasze dane. Nierzadko do takich sytuacji dochodzi w firmach, które padają ofiarą złodzieja. Prywatni detektywi prowadzą czynności ze sprawdzeniem monitoringu, komputerów, które używane są w firmie, a także mogą przeprowadzić wywiady z pracownikami. Dzięki temu da się ustalić tożsamość złodzieja. Bywają również sytuacje, w których pracownik firmy umożliwił dokonanie kradzieży osobie z zewnątrz.
Dzięki odpowiednio wcześnie podjętym działaniom, szansa na ujęcie sprawcy kradzieży, jest znacznie wyższa. Warto podkreślić, że dobry detektyw, który prowadzi śledztwo dotyczące kradzieży powinien wykazywać się dyskrecją, dobrymi technikami obserwacji oraz szybkim kojarzeniem faktów. W cenie będzie również szybkość prowadzonych przez niego działań.
Włamanie do mieszkania lub domu
Mimo, że każda kradzież jest traumatyczna i niesie za sobą wiele emocji, jedną z najbardziej dotkliwych dla człowieka sytuacji, jest włamanie do jego domu. Często znikają wtedy przedmioty, na które pracowaliśmy przez długie lata. W takiej chwili powinniśmy natychmiast skontaktować się z policją, która przeprowadzi niezbędne czynności, które pomogą namierzyć sprawców kradzieży. Jak jednak wspominaliśmy, policja nigdy nie odda się danej sprawie w 100%. Ma ona przecież jeszcze kilka takich włamań. Nie będzie zatem specjalnie oddelegowanej osoby, która będzie ustalać, czy złodzieje nie sprzedają w tym czasie skradzionych przedmiotów w internecie.
W przypadku zatrudnienia do takiej sprawy agencji detektywistycznej, możemy liczyć na pełne zaangażowanie oraz profesjonalne metody działania. Dzięki pracy detektywa, będziemy mogli szybciej poznać sprawców kradzieży, a szanse na zwrócenie ukradzionego mienia, znacznie wzrosną. Detektyw zawsze będzie działał dyskretniej, szybciej i swobodniej niż policjanci, którzy mają na głowie wiele spraw. Przeprowadzi on wywiad i ustali, kim może być złodziej. Warto także dodać, że dobry detektyw nie boi się współpracy z służbami, dzięki czemu śledztwo może być prowadzone dwutorowo.
Działanie detektywa w sprawach o przywłaszczenie
W sytuacjach, kiedy dochodzi do przywłaszczenia, również warto zasięgnąć pomocy prywatnego detektywa. Często sam jego udział w danej sprawie skutkuje oddaniem przywłaszczonej rzeczy! Jeżeli jednak tak się nie dzieje, detektyw może przeprowadzić śledztwo, które wskaże, gdzie znajduje się poszukiwane mienie, jaki jest majątek osoby przywłaszczającej, a tym samym zbierze dowody, które będą ją obciążać przed sądem. Często zdarza się, że osoby takie ukrywają swój realny status majątkowy, przez co służby nie w są w stanie wyegzekwować od nich należności.
Detektywi pomagają również w odzyskaniu pożyczonych komuś pieniędzy. Pomimo, że windykacja to zbiór czynności, którymi zajmują się inne – wyspecjalizowane do tego firmy, warto zgłosić się w tej sprawie do agencji, która skutecznie pomoże odzyskać utracone pieniądze, mienie lub dane.
Ustalenie sprawców kradzieży – detektyw
Jak więc widać, w sprawach kradzieży lub przywłaszczenia, nieoceniona może okazać się praca prywatnego detektywa. To właśnie dzięki niej pokrzywdzony będzie mógł zebrać dane, które następnie przysłużą się policji, do odnalezienia skradzionych przedmiotów. Często również zdarza się, że to właśnie dzięki detektywom, złodziej staje przed wymiarem sprawiedliwości, a następnie ponosi za swój czyn odpowiedzialność karną.