Nowoczesne technologie z jednej strony ułatwiają życie, ale także mogą je znacznie utrudnić. Podsłuch może być założony na wszelkie urządzenia elektroniczne, ale także może znaleźć się w innym miejscach. Niektóre osoby są szczególnie narażone na próbę inwigilacji. Na całe szczęście, można pozbyć się sprzętu śledzącego, samodzielnie, jak i skorzystać z usług detektywistycznych.

Kto jest zwłaszcza narażony na założenie podsłuchu?

 • Osoby z dostępem do tajemnic państwowych, politycy i wojskowi,
 • Osoby sprawujące ważne funkcje w dużych przedsiębiorstwach (kierownicy, działów, prezesi, dyrektorzy, szefowie komórek badawczych),
 • Osoby z bardzo zazdrosnymi partnerami czy współmałżonkami.

Gdzie może zostać umieszczony podsłuch?

Podsłuch może zostać założony praktycznie wszędzie, co ważne może być właściwie niezauważalny. Najczęściej taki sprzęt znajduje się w przedmiotach codziennego użytku, czyli tych, po które często sięgamy. Może znaleźć się w długopisie, małym lusterku, kosmetyczce, pendrive. Swoim wyglądem może przypominać wiele kształtów. Niektóre modele posiadają własne źródła zasilanie, a niektóre muszą być połączone ze źródłem. Firmy detektywistyczne najczęściej znajdują sprzęty szpiegowskie w:

 • Urządzeniach elektronicznych, jak komputery, tablety,
 • Samochodach, tych prywatnych i służbowych,
 • Telefonach komórkowych,
 • Pomieszczeniach (biuro, dom).

Rodzaje podsłuchów

Urządzenia podsłuchowe dzieli się na te: rejestrujące, transmitujące przy użyciu sieci GSM i transmitujące przy użyciu fal radiowych. Sprzęty rejestrujące nie wysyłają dźwięku na bieżąco, a po cichu. Nie zwracają więc na siebie żadnej uwagi, a nagrywają wszystko, co dzieje się w ich obszarze. Taki prosty model może być włączony i ustawiony, pełniąc funkcję dyktafonu. Bardziej zaawansowane produkty mają o wiele więcej opcji. Na rynku dostępne są modele aktywowane głosem, dzięki czemu nagrywają jedynie rozmowy, a nie wszystkie inne hałasy. Posiadają oszczędne i pojemne baterii, dzięki czemu mogą działać przez bardzo długi czas, ale także imponują swoim zasięgiem (do 15 metrów). Warto podkreślić, że nie przesyłają one nagrań na bieżąco. A więc jeśli ktoś chce uzyskać informacje jak najszybciej, musi fizycznie odsłuchać podsłuch, czyli udać się jeszcze raz w jego miejsce lokalizacji. Brak transmisji na żywo jednak ma tę zaletę, że sprzęt nie daje żadnych sygnałów, a więc jest bardzo trudny do wykrycia. Tego rodzaju sprzęt musi być więc dobrze schowany. Jego wykrycie bez specjalistycznego urządzenia tudzież gruntowanego przeszukania całego miejsca, może okazać się niemożliwe.

Jeśli chodzi o podsłuchy radiowe i te oparte o sieć GSM są to niewielkie nadajniki, które po aktywacji przesyłają przechwycony dźwięk w określony sposób. W przypadku sprzętów radiowych nadają one sygnał za pomocą określonych fal radiowych, a te GSM działają jak jednostronny telefon. A więc po wybraniu odpowiedniego numeru ustalonego wcześniej, dochodzi do aktywacji mikrofonu, a uzyskane dźwięki wysyłane są przez sieć komórkową, właśnie jak zwykła rozmowa. Umożliwiają podsłuch na żywo, jednak łatwiej je wykryć czy też zakłócić. Co ważne podsłuchy radiowe działają w sposób ciągły, podsłuchy GSM używają sieci na żądanie, a więc trudniej je wykryć, jeśli aktualnie nie trwa połączenie.

Jak wykryć podsłuch?

Samodzielne wykrycie podsłuchu

Możemy zdecydować się na samodzielnie wykrycie podsłuchu, jednak czasem okaże się to niewykonalne. W sytuacji, kiedy nie mamy pojęcia, przez kogo możemy być podsłuchiwani, możemy poszukać sprzętu szpiegowskiego w najoczywistszych miejscach. Zacznijmy od poszukiwań w domu i samochodzie, ale także w miejscu pracy. Pluskwa może znajdować się we właściwie każdym miejscu, na co pozwala jej niewielki rozmiar. Jej lokalizacja może okazać się bardzo problematyczna. Należy przeszukać każde pomieszczenie metr po metrze, nie omijając żadnego nawet niewielkiego przedmiotu. W poszukiwaniach pomoże nam zastanowienie się nad tym, kto i z jakiego powodu chce nas podsłuchiwać? Czy do naszego domu oraz samochodu mają dostęp inne osoby? Jeżeli będzie to osoba z najbliższego otoczenia mająca dostęp do wielu miejsc, wówczas miała ona wiele możliwości lokalizacji pluskwy. Nie zostaje nam nic innego jak przeszukanie wszystkiego. Jeśli jednak istnieje możliwość jedynie założenia takiego sprzętu w pracy, wówczas należy zwrócić uwagę na miejsca, w których nie ma kamer. W biurach podsłuchy zakładane są przede wszystkim pod biurkami i krzesłami, czy też w przedmiotach osoby inwigilowanej, czyli w jej ubraniu, parasolu, długopisie, teczce. Możemy także zdecydować się na zakup specjalistycznego urządzenia, jakim jest wykrywacz podsłuchów. Niestety ta metoda nie sprawdzi się w każdym przypadku, gdyż jej skuteczność zależy od rodzaju podsłuchu. Ponadto, zakup profesjonalnego sprzęty wiąże się z dosyć wysokimi kosztami.

Wykrywanie podsłuchów przez firmę detektywistyczną

Jest to z całą pewnością najskuteczniejszy sposób poradzenia sobie z tym problemem. Profesjonaliści korzystają ze skomplikowanych metod wykrywania pluskw, które także stają się coraz to bardziej rozwinięte technologicznie. Korzystanie z usług specjalistów da pożądane efekty, czyli pozwoli na pozbycie się sprzętów szpiegowskich ze swojego otoczenia. Zdecydowanie się na usługi detektywa pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu. Zbyteczne okazuje się przeszukiwanie domy czy biura metr po metrze, jak i zakup oraz korzystanie ze specjalnego sprzętu. Profesjonalna firma detektywistyczna zna dobrze techniki wykorzystywane w tego rodzaju działaniach, jak i miejsca najczęstszej lokalizacji plusk. Specjaliści dysponują również potrzebnym sprzętem, dzięki którym można szybko i sprawnie znaleźć urządzenie podsłuchujące. Firma może też zaproponować drożenie zabezpieczeń antypodsłuchowych i regularnych kontroli. Tylko wtedy prowadzenie poufnych rozmów będzie całkowicie bezpiecznie, natomiast prawdopodobieństwo pojawienia się pluskwy nasłuchującej zostanie widocznie zredukowane.

Wywiad środowiskowy

Detektyw zaczyna swoją pracą od rozmowy z klientem. Musi dowiedzieć się jak najwięcej o zaistniałej sytuacji. Pyta więc o to:

 • Czy klient domyśla się kto go może podsłuchiwać?
 • Jakimi środkami może dysponować potencjalny szpieg?
 • Czy może wybrać drogie sprzęty czy raczej tanią pluskwę?
 • Jak wygląda ochrona pomieszczenia, czy ma ono kamery i gdzie są zlokalizowane?
 • Czy każdy może wejść do pomieszczenia czy mogą to być jedynie osoby uprzednio sprawdzone?

Dopiero po zebraniu dokładnego wywiadu detektyw może rozpocząć swoje działanie. Jeżeli dane pomieszczenie posiada monitoring i nikt nie zauważył nikogo podejrzanego, wówczas zaczyna od miejsc, gdzie można bez problemu ukryć coś, nie będąc przy tym zauważonym. W sytuacji kiedy dokładne badanie nic nie wykaże, może wtedy objąć nadzorem pracowników.

Co zrobić, kiedy podsłuch zostanie odnaleziony?

Istnieje parę możliwości tego, co możemy zrobić ze znalezioną pluskwą.

 • Zniszczenie czy usunięcie sprzętu – to metoda inwazyjna. jednakże daje od razu efekt. Sprawca działania szpiegowskiego właściwie dowie się od razu, że jego pluskwa została znaleziona, przez co będzie trudno go namierzyć.
 • Próba odkrycia sprawcy – można także przeprowadzić dokładną analizę sprzętu. Pluskwy radiowe mają słaby zasięg, przez co łatwiej jest wykryć dokładne miejsce nadawania sygnału. Jeśli chodzi o sprzętu GSM można poddać je analizie, przez co ustali się numery telefonów, jakie się z nią kontaktowały. Nie zawsze niestety da się to ustalić, ale detektyw może chociaż spróbować.
 • Nie robienie niczego – czyli zdecydowanie się na to, aby w dalszym ciągu osoba podsłuchująca nas nie wiedziała o znalezieniu pluskwy. W ten sposób uzyska ona fałszywe informacje.
 • Monitoring urządzenia – tego rodzaju sprzęty wymagają co jakiś czas wymiany karty pamięci tudzież baterii. Można więc zdecydować się na zostawienie pluskwy i na jej monitoring. Pozwoli to na odkrycie sprawcy na gorącym uczynku, co oczywiście wymaga trochę czasu.

Istnieje również możliwość zawiadomienia o zaistniałej sytuacji odpowiednich służb, czyli policji lub prokuratury.