Mogłoby się wydawać, że wszechobecne podsłuchy pojawiają się jedynie w filmach szpiegowskich, jednak nic bardziej mylnego. Współczesna technologia daje nam wiele możliwości, ale ułatwia także działanie osobom szpiegującym. Z montażem urządzeń detektywistycznych poradzi sobie praktycznie każdy, o wiele trudniej je skutecznie wykryć. Jak wykryć pluskwę i czy możemy zrobić to samemu?

Sposoby na wykrycie podsłuchu w domu

Można podjąć się wykrycia podsłuchu w domu samodzielnie, jednak będzie to zazwyczaj trudne zadanie. Jeśli chcemy do tego celu wykorzystać sprzęt szpiegowski, sięgnijmy po ten, który oferują profesjonalne sklepy detektywistyczne. Warto wybrać dobry jakościowo sprzęt, który skutecznie spełni swoje zadanie.

Samodzielna lokalizacja podsłuchu

Jeśli mamy podejrzenie, że ktoś inwigiluje nasze życie, możemy samodzielnie zlokalizować pluskwę. Podsłuch to urządzenie niewielkich rozmiarów, które może zmieścić się nawet w długopisie, telefonie komórkowym tudzież może zostać przyczepione niezauważalnie do ubrania. Pluskwa składa się z miniaturowego nadajnika oraz mikrofonu. Niestety podsłuch może zostać umiejscowiony wszędzie, o ile do danego miejsca mają dostęp osoby trzecie. Pluskwy podkładane są w mieszkaniach, biurach, jak i samochodach. Samodzielne odkrycie podsłuchu jest możliwe zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni, które nie są przepełnione różnymi rzeczami. Takie działanie wymaga sporej ilości poświęconego czasu, jak i cierpliwości.

Wykrywacze podsłuchów

Do wykrycia pluskw przyda nam się profesjonalne urządzenie, czyli wykrywacz podsłuchów. Celem tego detektora jest wykrycie wszelkiego rodzaju fal. W prostszych modelach są to fale radiowe, natomiast ich funkcjonalność ogranicza się do zaświecenia kolejnych diodek podczas zbliżania się do źródła sygnału. Nowocześniejsze sprzęty ukażą nam również rodzaj wykrywanych fal, a ponadto obsługuje szersze spektrum częstotliwości, a więc umożliwią kreowanie wykresów, za których pomocą łatwiej wykryć wszelkie anomalie. Zasięg wykrywacza zależny jest od jego rodzaju i ustawionej czułości, jak i siły emisji sygnały przez podsłuch. Zazwyczaj urządzenia działają bez problemu w zasięgu pomiędzy 10 cm a 1m od źródła sygnału. Lepiej jednak przyjąć wartość blisko te granicy, aby nie przeoczyć żadnego sprzętu podsłuchującego.

Na rynku dostępne są modele detektorów wykrywające tak zwane złącza nieliniowe, czyli podstawę sprzętów elektronicznych. Tego rodzaju modele są w stanie wykryć dyktafony szpiegowskie. Laikowi będzie jednak trudno z nich korzystać, bo to sprzęty zaawansowane i trudne użytkowaniu, ponadto ich cena jest bardzo wysoka.

Czy warto kupić wykrywacz podsłuchów?

Cena takiego urządzenia zależy w dużo od jego możliwości. Warto pamiętać, iż taki detektor powinien być wybrany w zależności od rodzaju podsłuchu, jaki chcemy wykryć. Niestety nie jest to możliwe, gdyż nie możemy być pewni tego, jaki podsłuch został zastosowany w naszym domu, samochodzie czy biurze. Najczęściej wybierane są wykrywacze radiowych podsłuchów pracujących w danym zakresie częstotliwości. Najlepszym rozwiązaniem będzie model pracujący w szerokim zakresie. Czasem stosowane są pluskwy działające bezprzewodowo albo te podsłuchujące linie telefoniczne. Aby wykryć takie urządzenia niezbędny będzie wykrywacza funkcjonujący przy użyciu fal elektromagnetycznych. Przy pomocy urządzenia o wysokiej jakości zazwyczaj będziemy mogli zlokalizować miejsce podsłuchu. Oczywiście profesjonalne wykrywacze wiążą się z wysokim kosztem zakupu, na który nie każdy z nas będzie sobie mógł pozwolić. Podsumowując, wykrywacze podsłuchów są przydatne, jednak powinny być jedynie narzędziem pomocniczym. Zazwyczaj i tak nie obędzie się bez skrupulatnego przeszukania wszystkich miejsc i przedmiotów znajdujących się w domu, biurze czy pojeździe.

Wykrywanie podsłuchów przez profesjonalną firmę detektywistyczną

W wielu sytuacjach skorzystanie z usługi firmy detektywistycznej okazuje się najlepszym sposobem na rozwiązanie swoich problemów. Osoba podsłuchująca może uzyskać cenne dla siebie informacje, które następnie wykorzysta przeciwko nam. Może wykraść dane poufne dotyczące działań prowadzonych w firmie, niestety tak postępuje często konkurencja. Ponadto, pewne kompromitujące informacje mogą dostać się w niepowołane ręce i skutkować poważnymi konsekwencjami. Nie należy więc zwlekać z podejmowanymi działaniami i aby szybko zlokalizować podsłuch, wart skorzystać z usługi firmy detektywistycznej. Przede wszystkim specjalista ma ogromną wiedzę i doświadczenie, które pomaga mu w sprawnej pracy. Wykwalifikowany pracownik agencji detektywistycznej wie gdzie dokładnie szukać pluskwy (meble, ściany, sufity, podłoga itp.). Z usługi agencji może skorzystać jednakowo klient indywidualny, jak i biznesowy. Co ważne, śledczy ma do dyspozycji nowoczesny sprzęt, dzięki któremu znajdzie wszystkie pluskwy.

 Agencje detektywistyczne mogą korzystać z takich sprzętów jak:

  • Kamery termowizyjne– wykorzystują promieniowanie podczerwone, aby móc przedstawić rozkład temperatury danych obiektów w sprawdzanym pomieszczeniu. W ten sposób znajduje się sprzęty o innej temperaturze, aniżeli otoczenie.
  • Detektor złącz nieliniowych– jedno z najefektywniejszych urządzeń, które potrafi wykryć wszystkie urządzenia elektroniczne, nawet jeśli są one wyłączone. Detektor złącz nieliniowych umożliwia odnalezienie mikrofonów bezprzewodowych, mini kamer, kamer szpiegowskich, podsłuchów analogowych i cyfrowych, telefonów komórkowych, dyktafonów, rejestratorów video i lokalizatorów GPS.
  • Wykrywacz ukrytych kamer przewodowych i bezprzewodowych,
  • Wykrywacz urządzeń inwigilacyjnych– lokalizatorów GPS (w technologii DECT, Bluetooth, WIFI, CDMA, GSM, UMTS) oraz podsłuchów.

Agencja detektywistyczna jest sposobem na szybką lokalizację podsłuchów oraz lokalizatorów GMS. Specjalista sprawdzi dokładnie wszelkie przestrzenie mieszkalne, biura i pojazdy pod kątem obecności kamer, lokalizatorów GPS i urządzeń podsłuchowych. Przy pomocy profesjonalnego sprzęty sprawdzi on pomieszczenie na obecność urządzeń podsłuchowych analogowych oraz cyfrowych, jednakowo przewodowych oraz bezprzewodowych, dyktafonów działających i uśpionych, ale nawet wyłącznych i całkowicie rozładowanych. Przeszuka on również miejsce pod kątem obecności kamer przewodowych i działających na WI-FI.

Nie tylko wykrycie samych urządzeń szpiegujących jest ważne, ale także samo dokumentowanie przebiegu inwigilacji. Jeśli będziemy mieć dowód na podsłuchiwanie rozmów indywidualnych czy firmowych wówczas będziemy mogli dochodzić swoich praw w sądzie.

Kiedy podsłuch jest dopuszczalny?

Zgodnie z polskim prawem podsłuchy mogą być wykorzystywane jedynie przez służby specjalne i to w szczególnych przypadkach. Wcześniej konieczne jest jeszcze uzyskanie zgody sądu czy prokuratora generalnego. Podsłuchy mogą być stosowane tylko i wyłącznie po to, aby wykryć wymieniowe we właściwych ustawach ściśle określone rodzaje najgroźniejszych przestępstw. Wśród nich można wymienić: fałszerstwo pieniędzy, porwanie, zabójstwo, handel ludźmi, akt terroru, zamach na prezydenta RP, produkcja i obrót bronią, wyrządzenie znacznej szkody majątkowej, handel narkotykami, oszustwo, rabunek, udział w gangu, korupcja, ale jeżeli wszystkie inne środki okażą się nieskuteczne.

Jeśli chodzi o korzystanie z podsłuchów przez osoby prywatne i firmy, jest to działanie niedozwolone. Ponadto, należy pamiętać, iż jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do 2 lat. To przestępstw ścigane na wniosek, a więc żeby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności, konieczne jest wykonanie dokładnego i wiarygodnego badania pod kątem wykrycia sprzętów podsłuchowych.

W jaki sposób utrudnić nasłuch?

Czasem nawet po wykryciu podsłuchu, nie można się go od razu pozbyć. Może tak się stać, kiedy jest on zlokalizowany w miejscu trudnodostępnym albo wtedy, gdy chcemy zachować pozory. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zagłuszacza sygnału. Mogą być to specjalne urządzenia czy też płyty CD, które emitują biały szum.