Coraz częściej wybór biura detektywistycznego, podyktowany jest ceną, którą będziemy musieli ponieść za oferowane usługi. Dlatego też jeszcze przed zdecydowaniem się na skorzystanie z usług detektywistycznych, wiele klientów zastanawia się, ile będzie ich to kosztować. Szczególnie dlatego, że w zależności od konkretnych biur, ceny za te same usługi, mogą znacznie się różnić. Dlatego dziś postanowiliśmy opowiedzieć, ile kosztują usługi detektywistyczne i czy cena powinna być głównym wyznacznikiem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego dla siebie biura.

Ile kosztuje wynajęcie detektywa? 

Abyśmy mogli rozmawiać o wycenie pracy detektywów, powinniśmy wiedzieć, że ich praca rozliczana jest na trzy możliwe sposoby. Są to:

  • rozliczenie za przepracowaną liczbę godzin
  • rozliczenie za dzień pracy (dniówka)
  • rozliczenie ryczałtowe za całość sprawy

Sama cena, którą przyjdzie nam zapłacić za usługę detektywistyczną, podyktowana jest oczywiście specyfiką oraz złożonością zlecenia. Jeżeli sprawa będzie skomplikowana i będzie wymagała pracy większej liczby detektywów, oczywistym jest, że biuro wystawi nam większy rachunek. Pod uwagę zostanie wzięty również nakład sił, który niezbędny będzie do wykonania zadania, a także poświęcony na realizację czas. 

Powinniśmy również pamiętać, że praca detektywa to nie tylko obserwacja lub rozwiązanie sprawy. To również wszystkie czynności poboczne. Prywatny detektyw musi więc przygotować się wcześniej do sprawy, która zostanie mu powierzona. W zależności od jej specyfiki, najpewniej będzie musiał przeprowadzić z nami wywiad, a także opracować sprawozdanie z całej sprawy. Dodatkowo detektywi opracowują materiał, który jest przekazywany klientom, a także – jeżeli zajdzie taka potrzeba, przed sadem. 

Tanie usługi detektywistyczne 

Cena nigdy nie powinna być głównym kryterium, które decyduje o wyborze konkretnego detektywa. Bez żadnych wątpliwości, jest ona ważnym czynnikiem, ale wcześniej powinniśmy dobrze sprawdzić biuro, z którego usług planujemy skorzystać. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej zapłacić więcej i dostać to, czego oczekujemy. 

Zdarza się, że tanie usługi detektywistyczne oferują osoby, które wykonują swoją pracę bez zaangażowania, a także ci, którzy są niewystarczająco wykfalifikowani. W przypadku nieodpowiednich działań prywatnego detektywa, można narobić sobie więcej szkód niż pożytku. Dlatego też nie powinniśmy oszczędzać na tego typu usługach. 

Z drugiej strony, detektywi doskonale zdają sobie sprawę, że osoby, które chcą skorzystać z ich usług, często są w trudnym momencie swojego życia. To klienci, którzy aktualnie są oszukiwani, szukają dowodów na potwierdzenie zdrady partnera lub chcą dowiedzieć się czegoś, co pomogłoby rozwiać ich wątpliwości w jakichś sprawach. Dlatego też, jest to idealna okazja, żeby zaoferować klientom zawyżoną stawkę, która nijak będzie miała się do oferowanych przez nich usług oraz poziomu zaangażowania. 

Tani detektyw, czyli jak nie dać się oszukać

Zanim detektyw przystąpi do pracy, powinien z nami podpisać umowę na świadczenie usługi detektywistycznej. To właśnie w niej znajdują się informacje, które wskażą zakres prac, które obejmują całą zleconą sprawę. Im więcej szczegółów w takiej umowie, tym później obie strony posiadają większe zabezpieczenie. Dlatego też, zadbajmy o to, by znalazły się się w niej precyzyjne dane – takie jak dni i godziny świadczenia usług lub inne niezbędne informacje, które określać będą pracę detektywa. 

Już na samym początku – na pierwszym spotkaniu, detektyw zaproponuje nam stawkę, którą będziemy musieli zapłacić za jego pracę. Coraz częściej jednak zdarza się, że detektywi proponują niskie ceny, a gdy przychodzi do opłacenia końcowego rachunku, jest to o wiele wyższa kwota. Dzieje się tak, ponieważ detektywi uznają, że w sprawę musieli włożyć trochę więcej pracy lub po prostu okazała się ona dość… wymagająca. Dlatego też już od początku pytajmy detektywa ile będzie nas kosztowało jego wynajęcie i zadbajmy o to, by umowa nie zawierała żadnych ukrytych kosztów. Wszelkie dodatkowe usługi – za które klient będzie musiał zapłacić, powinny być z nim uzgadniane i akceptowane. To podstawa dobrej relacji ze zlecającym usługę klientem. 

Pamiętajmy, że jako strona zlecająca, mamy prawo od detektywa oczekiwać efektów jego pracy. Pamiętajmy przy tym, że nie powinniśmy wymagać od niego tego, co nierealne. Jeżeli więc przez dwa dni obserwacji nic się nie wydarzy, nie powinniśmy oskarżać prowadzącego śledztwo, że właśnie nas oszukał i próbuje z nas wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy. Dlatego też, detektywi muszą sporządzać specjalne sprawozdanie z prowadzonych czynności detektywistycznych. To właśnie w nim przeczytamy o każdej opłaconej przez nas godzinie. Dzięki temu będziemy mieli jasny wgląd do pracy detektywa oraz tego, czym zajmował się w konkretnym czasie. 

Ceny usług detektywistycznych 

Z reguły stawka godzinowa za pracę detektywa w dużym, polskim mieście, waha się pomiędzy 90, a 250 zł za godzinę. Agencje detektywistyczne muszą również płacić podatek VAT, a więc powinniśmy go doliczyć – w wysokości 23%. Obecnie średni koszt wynajęcia detektywa na godzinę, wynosi więc około 150-190 złotych netto. Jest to stawka za pracę jednego lub dwóch detektywów. Jeżeli więc zobaczymy, że ktoś oferuje nam cenę poniżej 130 złotych netto, powinno to wzbudzić naszą czujność. Podobnie wtedy, gdy ktoś będzie oczekiwał od nas, że za pracę dwóch detektywów, będziemy płacili więcej niż 300 złotych. 

Jeżeli jednak konkretne biuro detektywistyczne będzie rozliczało się z nami poprzez tak zwane dniówki, będą one wynosiło od 1200 do 2500 złotych netto. Średnia stawka wynosi w tym przypadku około 1500-2000 złotych. Dzień pracy detektywa to w zależności od agencji 8 lub 12 godzin pracy, ale wszystko powinno zostać określone w umowie.

Pod uwagę weźmy również koszty, które w zależności od rodzaju sprawy, będziemy musieli pokryć. Jak wspominaliśmy, wszystko powinno być jasno opisane w umowie na świadczenie usługi detektywistycznej. Może więc zdarzyć się, że zapłacić będziemy musieli również za paliwo, nocleg, opłaty drogowe lub stawienie się detektywa w sądzie lub innych instytucjach, które będą zaangażowane w daną sprawę. Płatne może być również przetrzymywanie przez biuro kopii sprawozdania oraz wszelkich materiałów dowodów, które zebrane będą podczas spraw – już po ich zakończeniu. 

Warto jednak widzieć, że agencje niechętnie będą brały od nas krótsze zlecenia, a więc takie, które zajmą mniej niż cztery godziny. Często jest to minimalny czas, abyśmy mogli w ogóle skorzystać z usług prywatnego detektywa. Dlatego też, zawsze powinniśmy liczyć się z tym, że minimalny koszt wynajęcia detektywa, wynosić będzie około 1000 zł.

Cena zależna może być również od ilości informacji, które przekażemy prowadzącemu śledztwo. Im będzie ich mniej, tym więcej detektyw będzie musiał włożyć w sprawę pracy. Dlatego też wtedy zapłacimy za jego pracę nieco więcej.

Konsekwencje wyboru nieodpowiedniego detektywa

Detektywi, którzy świadczą usługi w zaniżonych cenach, często wykonują swoją pracę nieprofesjonalnie. Klienci też rzadko mogą dostać zadowalające ich dowody. To również domena tych, którzy dopiero zaczynają i nie posiadają jeszcze wystarczających umiejętności, żeby poprowadzić daną sprawę. Niska cena często jest tylko rekompensatą niskiego poziomu usług. Dlatego też wybierając nieprofesjonalnego detektywa, powinniśmy liczyć się z kilkoma przykrymi konsekwencjami jego działań, które mogą dotknąć również nas. 

Może zdarzyć się, że detektyw, który będzie tani, nie będzie posiadał licencji. W takim przypadku – jako osoba biorąca udział w sprawie, narazimy się na przesłuchania, wzywania do sądu oraz inne niezbędne dla czynności karnych środki. Podobnie będzie wtedy, gdy licencjonowany detektyw nie będzie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia lub specjalnego wpisu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zdarza się również, że detektywi amatorzy swoją wiedzę czerpią z telewizyjnych paradokumentów. Posuwają się więc do metod, które akceptowane są tylko w świecie fikcyjnym, a w rzeczywistości polskie prawo przewiduje za nie spore kary. Odpowiedzialność za tego typu działania, weźmiemy również my – jako zlecający daną usługę. Co ważne, nielegalnie zdobyte dowody, nie będą mogły zostać wykorzystane w sądzie. Tylko profesjonalni detektywi znają prawo i wiedzą w jakim jego zakresie mogą prowadzić swoje działania.

Jeżeli wybierzemy nieprofesjonalnego detektywa, powinniśmy również liczyć się z tym, że istnieje większe prawdopodobieństwo jego zdemaskowania. A więc osoba obserwowana zorientuje się, że jest śledzona – przez co będzie mogła wyciągnąć wobec nas pewne konsekwencje. Głównym zmartwieniem, jest jednak to, że wybieranie taniego, nieprofesjonalnego detektywa, często wiąże się z nierozwiązaniem sprawy. Nie dowiemy się niczego nowego, a śledztwo trwać będzie jak najdłużej. Wszystko po to, by detektyw mógł zarobić jak najwięcej – nawet mimo braku jakichkolwiek efektów.