Osoby zastanawiające się nad zawodem prywatnego detektywa często chcą wiedzieć, jakie są właściwie jego zarobki? Wynagrodzenie detektywa zależy od konkretnej sprawy i umową między nim a klientem.

To wielkość pobieranych stawek za godzinę, a także ilość zleceń wpływa na jego wypłatę. Nie bez znaczenia jest również to, czy śledczy działa na własną rękę, czy może jest zatrudniony przez agencje detektywistyczna. Należy także pamiętać, że specjalista może liczyć na wyższe wynagrodzenie w sporych miastach, takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław. Sama konkurencja także oddziałuje na jego zarobki oraz renoma danego biura detektywistycznego. Czasem pomimo niewielkiej miejscowości, detektyw może zarobić duże pieniądze, gdyż jest często w tym wypadku jedynym fachowcem w rejonie.

Jaki jest zakres usług detektywa?

Na wysokość wynagrodzenia specjalisty wpływa w pewien sposób też zakres oferowanych przez niego usług. Klientami śledczych są nie tylko osoby prywatne, ale również duże korporacje i kancelarie prawne. Może on świadczyć naprawdę szeroki zakres usług. Pracownicy agencji detektywistycznych zajmują się między innymi udowadnianiem zdrady niewiernych małżonków czy partnerów, ale także poszukiwaniem osób zaginionych. Jeśli chodzi o pierwszy przypadek, takie usługi są niezwykle popularne, gdyż dla wielu osób to jedyna droga ku udowodnieniu zdrady. Policja nie zajmuje się takimi sprawami, natomiast samodzielne śledzenie partnera nie daje zawsze zadowalających efektów. W przypadku zaginięć policja rozpoczyna swoje czynności dopiero po 48 godzinach. Detektyw natomiast może rozpocząć właściwie od razu swoją pracę. Jest on świetnym wyborem w wielu sprawach, w których może on stanowić jedyną możliwą pomoc. Podejmuje się on również spraw mających na celu wykrycie tego, czy klient jest obserwowany i inwigilowany. Nie tylko osoby prywatne decydują się na jego usługi, ale też firmy. Często zajmuje się on sprawdzaniem danej osoby, kontrahenta, partnera tudzież członka zarządu. Zbiera informacje na temat majątku danego podmiotu czy jego wiarygodności, korzystając przy tym z białego wywiadu.

Ile zarabia detektyw i co wpływa na wysokość jego wynagrodzenia?

Z usług detektywistycznych korzysta się coraz więcej osób prywatnych, jak i firm. Wysoka popularność tego rodzaju firm wynika z ich niebywałej skuteczności i szybkości w wykonywaniu swoich zadań. To ile zarabia detektyw, zależy od wielu różnych czynników, co ważne sama agencja nie jest w stanie określić swojemu klientowi to, ile dokładnie będzie kosztowała dana usługa.

Istotnym czynnikiem, od którego zależy wynagrodzenie specjalisty, jest stopień trudności danej sprawy. Przeważnie śledczy wyceniają koszt prowadzonej sprawy według godzin pracy śledczego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że w każdym momencie koszt takiej usługi może wzrosnąć. Należy doliczyć do tego same koszty uzyskania informacji, koszty wykonania materiałów, koszty za dojazdy czy przejazdy i wiele innych. Oczywiście w przypadku kosztów dodatkowych, specjalista informuje o nich swojego zleceniodawcę i rozpoczyna swoje czynności, dopiero po jego akceptacji.

Najlepsi detektywi są w stanie zarobić nawet kilka średnich wynagrodzeń w miesiącu. Co ważne, agencje detektywistyczne podają orientacyjne ceny, jednak należy do nich jeszcze doliczyć 23 procent podatku Vat. Przeciętne stawki detektywa za godzinę pracy zaczynają się od 50 złotych, a kończą nawet na 1500 złotych. Nie można jednoznacznie określić tego, ile dokładnie jest w stanie zarobić śledczy w ciągu miesiąca. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj sprawy i ilość poświęconych godzin, ale także ilość zleceń. Przy założeniu, że specjalista przyjmuje średnio ok. 130 zleceń typu udowodnienie zdrady, a najniższa stawka za takie zlecenie wynosi 1000 złotych, można łatwo obliczyć, ile zarobi w ciągu roku. Przyglądając się oficjalnym raportom, można dowiedzieć się, iż wynagrodzenie detektywa znajduje się w przedziale między 3770 złotych a 4790 złotych.

Ile zarabia detektyw zatrudniony w agencji detektywistycznej?

Oczywiście więcej zarabia samodzielny detektyw, natomiast ten zatrudniony w agencji może liczyć na liczne premie i benefity. Firmy oferują także swoim pracownikom służbowe samochody i karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne. Warto pamiętać, iż zarobki śledczego zatrudnionego w agencji zależą głównie od pracodawcy, jak i kwalifikacji zatrudnionej osoby. Przeciętnie zakłada się jednak, iż detektyw zarabia nawet ponad 5 tysięcy złotych na rękę. Im bardziej znane, cenione i renomowane biuro detektywistyczne, tym na wyższe wynagrodzenie może liczyć jego pracownik. Klient musi pamiętać o tym, że decydując się na skorzystanie z jego usług, może zapłacić więcej, aniżeli wynikało to z początkowych ustaleń.

Ile kosztuje detektyw?

Na wynagrodzenie detektywa wpływa jego skuteczność i popularność. Skuteczny detektyw może zarobić nawet dwa razy więcej od średniej krajowej, a czasem nawet więcej. Przeciętny w swoim fachu specjalista może liczyć na wynagrodzenie rzędu 3,5- 4 tys. zł netto. Ceny często ustalane są indywidualnie z klientem i trochę dostosowywane do jego możliwości finansowych.

Jeśli chodzi o cenę poszczególnych usług, wygląda to w następujący sposób:

 • Obserwacja całodzienne (8h)na ternie Polski – koszt 1200 zł,
 • Badanie DNA- koszt 1000 zł,
 • Weryfikacja CV kandydata- koszt 1500 zł,
 • Badanie przeszłości wskazanej osoby- koszt od 1500 zł,
 • Ustalenie właściciela numeru telefonu- koszt 1000 zł,
 • Potwierdzenie adresu zamieszkania- koszt 500 zł,
 • Ustalenie miejsca zamieszkania osoby- koszt 1500 zł,
 • Dostarczenie materiału do badań DNA- koszt 3000 zł,
 • Wywiad gospodarczy- koszt od 150 do 3000 złotych,
 • Sprawdzenie pomieszczeń w celu wykrycia podsłuchów i urządzeń szpiegowskich- 40 zł za m2 co najmniej 1000 zł,
 • Sprawdzenie pojazdu pod kątem podsłuchów i ukrytego GPS- koszt 1000 zł,
 • Ustalenia majątkowe: ruchomości-koszt 1000 zł, nieruchomości- koszt 1000 zł.

Sprawy z zakresu regulowanego Kodeksem karnym to koszty rzędu od 1500 zł za dzień pracy detektywa. Do wszystkich powyższych cen, należy jeszcze doliczyć podatek Vat w wysokości 23 procent.

Zarobki detektywa a jego inwestycje

Detektyw prowadzący własną działalność, musi liczyć się z pewnymi kosztami związanymi z jej działaniem. Nie są to wcale niskie koszty. Pierwszym kosztem przed założeniem takiej działalności jest oczywiście zdobycie licencji. Niektóre osoby decydują się również na uzyskanie niezbędnej wiedzy na specjalnych kursach albo studiach detektywistycznych. One także nie należą do najtańszych, ale na pewno podnoszą renomę specjalisty i zwiększają do niego zaufanie. Ponadto, śledczy nie może wykonywać skutecznie i sprawnie swoich czynności bez posiadania profesjonalnego sprzętu. W tej pracy potrzebne są przede wszystkim urządzenia audiowizualne, aparaty fotograficzne, mikrokamery czy innowacyjne środki łączności. Ponadto, w prowadzeniu działań przydaje się także szybki pojazd, który nie może się oczywiście rzucać w oczy. Czasem zdarza się, że niezbędne okazuje się też odpowiednie przebranie. Trzeba wówczas zainwestować w odpowiednie ubranie. Wszelkie te koszty należy wziąć pod uwagę w ustalaniu stawki, mając na uwadze, iż nie są to jedyne koszty umożliwiające pracę w tym zawodzie. Należy także doliczyć inne koszty takie jak: koszty utrzymania biura, strona internetowa, reklama, umeblowania, ewentualnie pensje innych zatrudnionych pracowników, dojazdu.

Kto może pracować w tym zawodzie?

Aby móc legalnie pracować jako detektyw, należy w pierwszej kolejności zdobyć licencję detektywistyczną. Może ją uzyskać osoba mająca minimum 21 lat, z wykształceniem co najmniej średnim, niekarana. Zdanie jej nie jest wcale proste, gdyż wymaga posiadania umiejętności i sporej wiedzy. Detektyw powinien umieć zapanować nad sobą. Musi mieć silne nerwy i potrafić działać nawet w stresujących sytuacjach. Ponadto, musi być to osoba o zdolnościach interpersonalnych. To świetny zawód dla byłych wojskowych czy policjantów. Detektyw musi być też odważny i liczyć się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Dobrze, jeśli zna techniki samoobrony.