Zatrudnienie prywatnego detektywa może być emocjonalnym i wyczerpującym przedsięwzięciem. Rozróżnienie między dobrą firmą a złą może sporo Cię kosztować, w sensie finansowym, w przegranym procesie sądowym lub zrujnowanym życiu i reputacji. Dlatego lepiej jest zrobić kompleksowe rozeznanie przed powierzeniem komuś swojej sprawy.

Licencja

Większość krajów wymaga, aby agencje detektywistyczne były licencjonowane i ubezpieczone, jak również wymaga, aby zatrudniani przez nie detektywi byli licencjonowani. Zacznij od sprawdzenia, czy licencja jest ważna. Skontaktuj się z organem wydającym licencję i upewnij się, że agencja, lub osoba prowadząca śledztwo ma aktualną licencję i nie miała żadnych problemów prawnych, lub etycznych.

Edukacja

Detektywi muszą obecnie przejść specjalne szkolenie i zdać egzamin, aby uzyskać licencję. Na tych kursach powinni oni nauczyć się technik przeprowadzania wywiadów i przesłuchań, metod inwigilacji i pracy pod przykryciem, pisania raportów, znajomości prawa, postępowania z dowodami itp. Śledczy ds. oszustw i finansów, specjaliści kryminalistyczni i egzaminatorzy komputerowi mają swoje własne kursy i certyfikaty, podobnie jak śledczy ds. pożarów i incydentów. Byli policjanci i byli wojskowi śledczy zazwyczaj zajmują się tymi szkoleniami.

Ci, którzy mają wyższe wykształcenie, prawdopodobnie zapewnią Ci bardziej wyrafinowane doświadczenie. Sporządzą lepsze raporty i będą mieli lepszy wgląd w sprawę, zwłaszcza jeśli ich wykształcenie odnosi się do dziedziny wiedzy specjalistycznej, której wymaga Twoja sprawa, lub ogólnie do przestępczości, prawa, usług społecznych lub psychologii. Ponadto, będą oni bardziej skłonni do unikania popełniania jakichkolwiek niewłaściwych czynów i będą trzymać się wyższych standardów zawodowych.

Doświadczenie

Posiadanie doświadczenia w egzekwowaniu prawa, wojsku lub służbach wywiadowczych jest wielkim atutem dla każdego śledczego. Jednakże, posiadanie takiego doświadczenia nie gwarantuje profesjonalnej usługi. Lata pracy w branży prywatnej lub rozległe doświadczenie w dziedzinie prywatnego dochodzenia mogą być bardziej wiarygodnymi wskaźnikami jakości usług, które otrzymasz. Jeśli wymagasz konkretnego rodzaju dochodzenia, zapytaj o to konkretne doświadczenie. Jest wielu świetnych detektywów z wykształceniem finansowym, ubezpieczeniowym, dziennikarskim i kadrowym, którzy mogą zapewnić doskonałe wyniki w swoich dziedzinach. Zapytaj również o umiejętności pracy z ludźmi, zrozumienie ludzkiej natury, spryt uliczny i umiejętności improwizacji, a także zdolności analityczne i obserwacyjne.

Doświadczenie i obecność w sądzie

Nawet jeśli nie sądzisz, że Twoja sprawa skończy się w sądzie, lepiej jest wiedzieć, że agencja detektywistyczna, którą zatrudniasz, rozumie system, zna prawo i ma doświadczenie w przygotowaniach i zeznaniach w sądzie. Należy również sprawdzić, czy śledczy nie ma jakiegoś “bagażu”, który może dyskwalifikować go, lub wzbudzać wątpliwości w jego zeznaniach. Twój detektyw musi być również osiągalny i dostępny, aby stawić się w sądzie i złożyć profesjonalne i dokładne zeznania.

Bezpieczeństwo i poufność

W obecnej erze cyfrowej wiele informacji jest przechowywanych na komputerach i serwerach, a także wymienianych za pośrednictwem poczty elektronicznej i wiadomości tekstowych. Firma detektywistyczna musi stosować praktyki mające na celu ochronę Twoich informacji i używać bezpiecznych środków komunikacji z Tobą. Musi być również łatwo osiągalna w nagłych przypadkach. Nie chcesz przecież uganiać się za firmą w poszukiwaniu dowodów podczas przygotowań do rozprawy sądowej, lub z jakiegokolwiek innego powodu.

Zapytaj, czy osoba, z którą rozmawiasz, będzie zajmować się Twoją sprawą osobiście, czy też zostanie ona przekazana śledczemu wewnętrznemu lub podwykonawcy. Chcesz wiedzieć, kto i w jaki sposób będzie się zajmował Twoimi osobistymi i poufnymi informacjami. Dobry detektyw zrobi wiele, aby chronić Twoją poufność i informacje, którymi się podzieliłeś, nawet jeśli sprawy potoczą się źle, lub w obliczu gróźb, czy aresztowania.

Etyka

Zwracaj uwagę podczas rozmów z potencjalnymi detektywami. Jeśli usłyszysz cokolwiek, co sugerowałoby nieuczciwe praktyki, używanie nielegalnego sprzętu, lekceważące komentarze na temat poprzednich klientów lub współpracowników, protekcjonalne lub uwłaczające odniesienia do kobiet, mniejszości lub zwierząt, zastanów się dwa razy, zanim ujawnisz poufne informacje, lub zapłacisz. Co się stanie, jeśli sprawy ułożą się źle? Chcesz zatrudnić kogoś, kto nie zedrze z Ciebie pieniędzy i kto będzie prowadził wszystkie działania śledcze i biznesowe mając na uwadze Twoje interesy, z szacunkiem i profesjonalnie. Nie jest niczym niezwykłym, że wielu detektywów spóźnia się na miejsce zdarzenia, wychodzi w trakcie zmiany, ogląda filmy, czyta lub jest zajętych swoim życiem osobistym w pojeździe podczas nadzoru, a tym samym nie zauważa działań podmiotu. Są też tacy, którzy twierdzą, że przeprowadzili wywiad, lub obserwowali podejrzanego lub świadka, ale w rzeczywistości byli zajęci inną sprawą.

Umiejętności osobiste

Ponieważ będziesz dzielić się poufnymi informacjami, chcesz mieć do czynienia z firmą, której możesz zaufać i z którą masz dobry kontakt. Detektyw musi posiadać skuteczne umiejętności komunikacyjne, rozumieć Twoją sytuację, utrzymywać kontakt wzrokowy, a Ty musisz czuć się komfortowo, mając z nim do czynienia. Jeśli czujesz się naciskany, zagrożony lub zastraszony, nie wahaj się szukać pomocy gdzie indziej.

Unikaj tych agencji detektywistycznych, które stosują złe nawyki, takie jak uporczywe palenie papierosów, uzależnienie od kawy, lub innych substancji (co wpłynie na dyskretne i długotrwałe godziny obserwacji, bezpieczeństwo i zdolność do szybkiego poruszania się), mają słabą higienę lub wyglądają niepozornie. Ci, którzy nie dbają o swój strój osobisty lub mają nieporządek w biurze i samochodzie, prawdopodobnie zajmą się Twoją sprawą równie nieodpowiednio. Dobrzy detektywi są oddanymi profesjonalistami z wielkim poczuciem dbałości o szczegóły w każdym aspekcie ich życia.

Reputacja i referencje

Zweryfikuj reputację agencji lub detektywa online, poprzez media społecznościowe, powiązania zawodowe, egzekwowanie prawa i społeczności prawnicze. Nie wstydź się poprosić o referencje od poprzednich klientów, współpracowników lub prawników. Chociaż prywatność klientów jest zazwyczaj problemem, jeśli agencja istnieje od kilku lat, może znaleźć kogoś, z kim możesz porozmawiać. Licencja i reputacja detektywa zależy również od klientów, których wybierze. Dlatego też należy być przygotowanym na to, że dobry śledczy wykona również szybkie sprawdzenie Twojej tożsamości, aby upewnić się, że jesteś tym, za kogo się podajesz i że nie prosisz o usługi w nielegalnych, lub złośliwych celach.

Umiejętności pisania raportów

Możesz prawdopodobnie ocenić umiejętności firmy w zakresie pisania raportów, oceniając ich stronę internetową i zawartość mediów społecznościowych, broszury i wizytówki. Błędy ortograficzne i gramatyczne mogą wskazywać na słabe umiejętności pisania. Raporty muszą przedstawiać wyłącznie dowody rzeczowe, zawierać odpowiednie zdjęcia (jeśli takie były), być jasne i precyzyjne. Nie powinny zawierać opinii ani żadnych innych nieprzydatnych informacji. Każdy błąd w raporcie będzie atakowany przez adwokata przeciwnika i sędziego, i może zrujnować Twoją sprawę.

Sprzęt detektywistyczny

Rzadko się zdarza, aby udane śledztwo odbyło się bez użycia specjalnych gadżetów lub urządzeń elektronicznych. Zapytaj o konkretny sprzęt, który będzie używany przez śledczego. Upewnij się, że jest on dobrej jakości i można go legalnie używać. Nie chciałbyś, aby Twoja sprawa została odrzucona w sądzie, lub trafiła na pierwsze strony lokalnych mediów, ponieważ w procesie użyto niedozwolonego urządzenia. Dobry śledczy będzie miał ubrania na zmianę, z łatwością dostosuje się do konkretnego środowiska i będzie w stanie zatrudnić współpracownika z określonym zestawem umiejętności, jak również odpowiednim wiekiem, płcią, wiedzą i sprzętem.