Nie da się ukryć, że czasem życie zdecydowanie nas nie rozpieszcza i dzieją się różne skomplikowane sytuacje, z których trudno jest nam wyjść. Czasami jest to spowodowane złośliwościami innych osób, zaś innym razem jest to po prostu los. Kwestie dotyczące np. odnalezienia zaginionych osób, znalezienia pewnych potrzebnych informacji dotyczących poszczególnej osoby, szukanie potwierdzenia domniemanej zdrady w celu złożenia dowodów na rozprawie rozwodowej i wiele wiele innych zadań w tego typu okolicznościach mimo, iż mogłyby wydawać się proste, w rzeczywistości wcale takie nie są. Często w takich sytuacjach nie jesteśmy w stanie sobie sami poradzić. W takim przypadku szukamy pomocy wśród bliskich lub przyjaciół, jednak umówmy się – nie zawsze są oni w stanie skutecznie pomóc. Właśnie wtedy warto skorzystać z profesjonalnych usług detektywistycznych. 

Prywatny detektyw – jak rozpocząć współpracę?

Rynek usług detektywistycznych w Polsce cały czas się rozwija. Coraz większe zainteresowanie tego rodzaju świadczeniami jest głównie rezultatem imponującej skuteczności przeprowadzanych śledztw. Poza tym trudno nie wspomnieć o tym, iż obecna technologia (a przy tym dodatkowe możliwości) również przyczynia się do efektywnej pracy detektywów. Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakim celu chcemy skorzystać z takich usług. Być może pomyślisz sobie “przecież wiem w jakim celu, nie musze się nad tym zastanawiać”, jednak czasami zdarza się, że człowiek w wyniku pewnego rodzaju zagubienia sam do końca nie jest pewien, czego chce. Szczegółowe ustalenie tego, po co tak naprawdę idę po poradę do prywatnego detektywa to pierwszy krok do stworzenia owocnej współpracy. Oczywiście wybór tego najlepszego może wydawać się nie lada wyzwaniem. Ważne jest to, aby współpracować z kimś, kto nie tylko posiada spore doświadczenie w swoim zawodzie oraz kto podchodzi do tego całkowicie profesjonalnie, ale również z kimś, z kim po prostu dobrze się rozumiemy.

Czym jeszcze się sugerować?

Podczas dokonywania wyboru warto zasugerować się również opiniami, które mogą pomóc podjąć konkretną decyzję. Oprócz tego takie dokumenty jak licencja detektywistyczna czy też chociażby pozwolenie również mogą pełnić znaczącą rolę. Z kolei jeśli już zdecydujemy się na wybraną usługę, wówczas warto najpierw umówić się na pierwszą, wstępną konsultację, na której zarówno Ty jak i usługodawca będziecie mogli ocenić, czy chcecie brnąć dalej w te współprace, czy też jednak z niej zrezygnujecie. Na takowym spotkaniu warto też uważnie wsłuchać się w to, co mówi detektyw odnośnie swoich usług i zaobserwować go. Istotne jest, aby nie poszedł on w żadną ze skrajności. W takim przypadku zarówno zbyt dużo informacji dotyczących swojego doświadczenia, usług, współprac z byłymi klientami mogą Cię po prostu zniechęcić. Z drugiej zaś strony, gdy detektyw zbyt lakonicznie odpowiada na nasze różnego rodzaju pytania może spowodować taką samą reakcję. Ważne więc, aby potrafił sensownie i rzeczowo odpowiedzieć na nasze pytania oraz powiedzieć o swoich usługach, jednocześnie bez zbędnego rozwodzenia się nad tym.

Pamiętajmy dodatkowo o tym, aby nie być zbyt ciekawskim. Klienci bardzo często chcieliby pomóc detektywom zbierając jak najwięcej informacji i jest to oczywiście bardzo ważny element współpracy z detektywem. Jednak linia, która dzieli „delikatnie podpytanie” o plany, a przesłuchanie o każdą wykonaną czynność co do minuty jest bardzo cienka. Takie wypytywanie może wzbudzić podejrzenia osoby obserwowanej co będzie skutkowało zmianą planów i niepowodzeniem całej akcji. Wybierając detektywa nie zapominajmy o tym, że powinien być to człowiek godny zaufania, o wysokich kwalifikacjach czy też poczuciu etyki. Jego zadaniem jest możliwie jak najbardziej dyskretne zdobycie wszelkiego rodzaju materiałów dowodowych oraz nie narażenie nas na jakiekolwiek problemy, które mogą się pojawić. Jak więc można się domyślić, nie należy to wcale do najłatwiejszych zadań, dlatego też niewielu ludzi nadaje się do tego typu zawodu. Prywatny detektyw z pasji i tak zwanego powołania to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, jak zresztą w przypadku każdego innego zawodu. 

Pierwsze spotkanie z detektywem – krok po kroku

Kiedy już wybierzemy detektywa, któremu będziemy w stanie zaufać, niezmiernie istotne jest to, aby na pierwszej rozmowie powiedzieć mu szczerze w jakiej sprawie przyszliśmy i czego konkretnie oczekujemy. Trzeba mieć świadomość tego, że wybrany prywatny detektyw może prowadzić nieograniczone tematycznie usługi, a może też specjalizować się tylko w poszczególnej kategorii/konkretnej dziedzinie – choć takowych jest raczej coraz mniej. Niezależnie więc od tego, czy masz podejrzane, nagłe spadki finansowe w firmie, dziwnie zachowującego się partnera lub partnerkę czy też chociażby zaginięcie bliskiej osoby – każda z tych okoliczności jest jak najbardziej wystarczająca aby móc skorzystać ze tego rodzaju specjalistycznych usług. 

Profesjonalnemu, doświadczonemu i przede wszystkim lojalnemu wobec swojego klienta detektywowi można powierzyć także m.in.:

– sprawy rozwodowe (np. tak jak zostało wspomniane wcześniej, potwierdzenie lub też obalenie domniemanej zdrady jednego z małżonków), 
– ustalenie ojcostwa (np. wykonanie szybkich testów DNA),
– wykrywanie podsłuchów oraz monitoringu
– sprawy spadkowe czy też majątkowe
– standardowe obserwacje osób i miejsc

Nie jest żadnym odkryciem fakt, iż samo skorzystanie z usług prywatnego detektywa jest zazwyczaj naprawdę dużym przeżyciem, na które ludzie decydują się najczęściej w wyniku ostateczności. W celu uniknięcia dodatkowego i zupełnie niepotrzebnego stresu czy też skrajnych emocji, profesjonalny detektyw powinien zadbać nie tylko o pełen profesjonalizm, ale także dyskrecję i dobrą atmosferę. 

Co dalej?

Ustalenie konkretów, a więc w jakim celu przyszliśmy, szczegółowe opisanie detektywowi naszej sytuacji czy też całej historii związanej np. z poszczególną osobą pozwoli zapamiętać i spisać najistotniejsze informacje. Pamiętajmy o tym, że podczas całego śledztwa liczą się naprawdę wszystkie, choćby (wydawałoby się) najmniej potrzebne informacje. Warto również wiedzieć, że gdy przychodzimy do takiego detektywa, to owszem, wszelkiego rodzaju pomocne informacje czy sugestie, rady, poszlaki są jak najbardziej mile widziane, jednakże miejmy na uwadze to, aby nie pomagać detektywowi na siłę. Często taka pomoc jest jeszcze bardziej utrudniające w śledztwie. To przecież praca detektywa, nie Twoja. Nie zapominajmy więc o tym, że rolą detektywa jest obiektywnie zająć się poszczególną sprawą. Prywatny detektyw musi już od samego początku postarać się “zgasić” wszelkiego rodzaju emocje klienta, które nierzadko utrudniają osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. 

Podsumowanie

Na współpracę z prywatnym detektywem opiera się głównie podzielenie się z nim swoją prywatnością, osobistymi problemami. Nie da się ukryć, że nie jest to łatwe. Z tego właśnie względu wybór kompetentnego detektywa jest niezwykle istotny. Wiele wspomnianych wcześniej czynników, takie jak zaufanie, dyskrecja, umiejętność wzajemnego słuchania czy też chociażby odpowiednie trzymanie się swoich ról z pewnością zaowocuje efektywną współpracę, a co za tym idzie – skuteczne śledztwo. Ustalenie na samym początku wszelkich oczekiwań, jakie posiadamy jest absolutnie kluczowe.

Już na pierwszym spotkaniu warto ustalić zakres obowiązków, takich jak np. regularne i systematyczne przekazywanie klientowi szczegółowych raportów ze śledztwa, kierowanie się poszczególnymi zasadami etyki oraz lojalności wobec zleceniodawcy, dochowywanie tajemnicy i dyskrecji związanej z konkretną sprawą, ujawniając informacje tylko samemu klientowi i ewentualnie instytucjom państwowym prowadzącym dochodzenie w danej sprawie i wiele, wiele innych. Współpraca oparta na wiedzy, profesjonalizmie a także zrozumieniu emocji drugiego człowieka jest zdecydowanie najistotniejsza. To pozwoli Ci poczuć satysfakcję co do dokonanego wyboru i chęć dalszej współpracy. Decydując się na takową usługę powinniśmy być pewni tego, iż nasza sprawa jest przez wybranego przez nas prywatnego detektywa traktowana niezwykle indywidualnie, z ogromną rzetelnością i zaangażowaniem.